נחל ימין-חתירה

מסלול נחל ימין-חתירה:

המלצת מסלול של מדרשת "ביחד" ירוחם.

נקודת ההתחלה: חניון מישור ימין.
נקודת סיום: חניון יום עין ירקעם.
סימון שבילים: ירוק ושביל ישראל.
אורך המסלול: כ-9 קילומטרים.

את המסלול נתחיל מחניון הלילה מישור ימין בסימון ירוק לכיוון דרום ונלך על החולות שהגיעו אלינו דרך נחלים קדומים שזרמו מהרי אדום עוד לפני היווצרות בקע ים המלח.
על חולות אלו ניתן יהיה לראות פריחה (בחודש מרץ) של צמח אנדמי לנגב, איריס ירוחם.
נמשיך עם הסימון הירוק, נעקוף מפל קטן ונרד לתוך המעוק, שם אחרי עוד הליכה של מאה מטר מסתתר גב ימין, גב גדול המחזיק מים כמעט כל השנה.
שימו לב והיזהרו- הגב עמוק מאוד.
נמשיך במסלול עד שמימין לנו נראה דיונה יפה של חול. אפשר לטפס ולהתגלגל, אך בזהירות, החול לא עמוק ומתחתיו מסתתרות אבנים.
נמשיך עם הסימון הירוק ל'אתר הסדקים' מעל מעלה ימין, שם נראה תופעה מיוחדת, שבה המים הזורמים בשיטפונות מכרסמים בסלע הרך שבתחתית המפל עד שהסלע הקשה שנשאר ללא תמיכה נסדק, עד שלבסוף ישבר ויקרוס, לתופעה זו קוראים 'התחתרות נחלים לאחור'.
בנקודה זו חובר לסימון הירוק גם שביל ישראל.
נמשיך ללכת בסימון הירוק, נרד את מעלה ימין ונתחבר אל נחל חתירה, במפגש הנחלים נוכל לעצור לנוח בצל עצי השיטה הגדולים שבמקום.
אולי בצל עצים אלו ממש עצרו גם לוחמי פלוגה ג' של הפלמ"ח ב-1943, לאחר שחזרו משבוע אימונים באזור סדום. אולי כאן הם פגשו את הסיירים שנאלצו לחזור לאחור בגלל המפל הגדול בנחל חתירה שיוצר מכשול בלתי עביר. מפקד הפלוגה יוסי יפה חזר קדימה עם הסיירים ובמאמץ עצום הצליחו לפרוץ דרך שתעלה את המצוק האדיר. כך נפרצה דרך שנקראה בפי אנשי הפלמ"ח- "נאקב אל יהוד" , מעלה היהודים וכיום נקראת מעלה פלמ"ח.

נקום מצל השיטים ונעלה בעקבות הלוחמים במעלה הנחל אל המפל הגדול, שם נעלה על בסיס הדרך שפרצו בשבילנו לוחמי הפלמ"ח אך בשינוי קטן - כבר הונח במקום עבורנו סולם ברזל המקל את העלייה.
העלייה תלולה וכשנסיים אותה נוכל לשבת ליד האנדרטה של פורצי הדרך ולראות את נופו המרשים של נחל חתירה. לאחר הליכה קצרה יחסית של קילומטר אחד נפגוש בפיצול שבילים לבן-שקוף-לבן המסיט אותנו כחמישים מטרים מן הדרך אל עין ירקעם. מומלץ לרדת במדרגות שנחצבו בסלע בתקופה הביזאנטית ולרדת לגב הגדול ולהצטנן במימיו הקרים. שימו לב - הגב התחתון שמלא כל השנה עמוק מאוד..
לאחר שצללנו במים והתייבשנו נחזור על עקבותינו בסימון השקוף חזרה לסימון הירוק והליכה קצרה של כחמש דקות תוביל אותנו לסוף המסלול בחניון עין ירקעם.

יש לבדוק מזג אוויר לפני היציאה למסלול, בחשש לשטפונות באזור אין להיכנס למסלול.

 

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד