הגשרים התלויים בנשר

נחל קטיע ופארק נשר
המלצת מסלול של מעין ארד, רכז הדרכה במרכז סיור ולימוד גליל בעכו.

'ההר הירוק כל ימות השנה..' הר הכרמל הוא שמורת טבע גדולה ורחבת ידיים המלאה באינספור מסלולי טיול ,תצפיות מרהיבות וצומח ייחודי. שמורת הטבע הזו נושקת בקצותיה למספר יישובים ובראשם חיפה והעיר נשר. במאבק המתמיד שבין שמירת הטבע לבין בנייה ופיתוח הארץ מוצא את עצמו עולם הטבע פעמים רבות כשידו על התחתונה. כך גם קרה בנחל קטיע אשר היה מוזנח ומלוכלך ותכניות בינוי איימו למחוק אותו מהמפה.  הודות לפעילותה של הקרן הקיימת לישראל במקום בניינים וכבישים הוקם כאן פארק טבע ובו מסלולי טיול רגליים, פינות ישיבה , מצפורים, ברזיות ומתקני משחק לילדים.

אך אין ספק שגולת הכותרת של הפארק והאטרקציה שבו  הם שני גשרים ארוכים התלויים בכבלי ברזל מעל הנחל, ניתן לחצות את הגשרים ולראות את כל יופיו של הנחל נפרס מתחתינו. ניתן להגיע ישירות לגשרים התלויים מהכביש העולה מנשר לאוניברסיטת חיפה, אך מומלץ להגיע לפארק מתוך שכונת רמות יצחק ולצאת למסלול הליכה קצר ומיוחד בנחל קטיע. ממתקני המשחקים שבכניסה לפארק יוצא שביל המסומן בסימון שבילים ירוק שנחנך לזכרו של סגן אורי בינמו שנהרג בפעילות מבצעית בשנת 2005.

בצידי השביל הוצבו שלטים ובהם מידע על החי והצומח והצעות לפעילויות לילדים לאורך המסלול. בהמשך נעזוב את הסימון הירוק ונרד בסימון שבילים כחול  אל נחל קטיע , נעבור בסמוך לשתי מערות קטנות שניתן להיכנס אליהן ונתחיל לעלות במתינות בתוך החורש המצל שבערוץ הנחל עד שנפגוש מחדש את סימון השבילים הירוק ונמשיך איתו עד שנגיע לעלייה שמאלה אל הגשרים. נוכל לחצות בגשר אחד ולחזור בשני שנמצא 150 מטר ממנו .  לאחר חציית הגשר ניתן לחזור לרכבים בשביל רחב ובו טיילת עם ספסלים ושלטי הסבר על הנחל וסביבתו.  המסלול מתאים לכל גיל ללא עגלות ילדים. שביל הגישה ישירות לגשרים מתאים גם לעגלות ולמתקשים בהליכה.

איך מגיעים:
אם רוצים להגיע רק לגשרים עצמם יש לעלות מנשר לכיוון חיפה בכביש 705. עוברים את הכניסה לשכונת רמות יצחק וממשיכים בעלייה לכיוון חיפה, נוסעים לאט כדי לא לפספס את המפרץ שמימין לכביש. חונים בו ויורדים אל הגשרים שבסמוך.  למעוניינים להגיע לכניסה הראשית לפארק- נכנסים לשכונת רמות יצחק ברחוב דרך משה. בכיכר פונים שמאלה לרחוב החרוב ולאחר כ-500 מטר פונים שמאלה לפארק. לבאים מאוניברסיטת חיפה- בתחילת הירידה לנשר פונים ימינה ועוברים על גשר המוביל לשכונה. נוסעים ברחוב החרוב עד לפניה ימינה אל הפארק. 

"ההר הירוק כל ימות השנה" (יורם טהרלב)
 

צילום: אריה טננבאום.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד