נחל קנה בשומרון

נחל קנה בשומרון
המלצת מסלול של רויטל יגודה, בת שירות מרכז סיור ולימוד שומרון.

משך המסלול: כ-3 שעות. 
רמת קושי: לכל המשפחה. 
נקודת התחלה: פארק נחל קנה, בכניסה ליישוב נופים. 
נקודת סיום: כביש 5066. 

נחל קנה הוא אחד המסלולים הקלאסיים בשומרון - משלב טבע, נופים מרהיבים, סיפורי תנך ומעיינות מים מהנים. 

המסלול מתחיל בפארק נחל קנה, בכניסה ליישוב נופים. במקום יש מגרש עפר לחניה, שולחנות אוכל בצל העצים ומתקני שעשועים. (למעוניינים, ניתן להכנס לשירותים במבנה בית הכנסת ביקיר).
מהפארק נרד במדרגות צפונה לכיוון הגדר שמקיפה את היישובים יקיר ונופים בגדר זו יש שער שלידו סימון ירוק שלאורכו נרד אל הנחל. 
לפני שנרד נעמוד רגע להסתכל סביב, להנות מהנוף ההררי של השומרון ומכוחות ההתחתרות של הנחל מתחתינו ולצפות על היישובים שסביבנו: ממזרח לנו היישוב יקיר, מצפון מערב לנו היישוב נופים, ועל הרכס מצפון לנחל היישוב קרני שומרון על שכונותיו השונות.
נלחץ על כפתור האינטרקום ונתחיל את הירידה לנחל. 

השם של נחל קנה נשתמר בידי הערבים בשם ואדי קנא ונזכר עוד בתנך "וירד הגבול נחל קנה.." (יהושע יז, ט) שם הוא משמש כקו גבול בין שבטי יוסף - אפרים מדרומו ומנשה מצפונו. 
את מקום נחלת השבטים האלו מנציחים שמות היישובים רבבה ויקיר מדרום ואלפי מנשה מצפון המתבססים על הפסוקים הבאים: "והם רבבות אפרים והם אלפי מנשה" (דברים לג, יז) "הבן יקיר לי אפרים..." (ירמיהו לא, כ)
בסוף הירידה נגיע למעיינות הנחל, כאן נוכל לנוח מעט, לאכול על השולחן שבמקום או על הדשא ולשכשך רגליים.

נחל קנה הוא נחל אכזב, כלומר לא זורם לאורך כל השנה, אך כשהוא זורם מימיו  זורמים לירקון. למרות שהוא נחל אכזב יש בו מעיינות הנובעים לאורך כל השנה ומשקים את פרדסי ההדרים שנמצאים על יד אפיק הנחל ושייכים לתושבי הכפר דיר איסטיא. בשנים האחרונות הנחל עבר שיקום לאחר שכמו כמעט כל נחלי ארצנו זוהם, לכן הקפידו לא להשאיר זבל בשטח. 
בנקודה זו יש לנו מספר סימוני שבילים, אנו נעזוב את השביל הירוק ונמשיך במעלה הנחל, לכיוון מזרח בשביל עפר שמסומן בכחול (בסוף השביל הירוק - ימינה). 
מכאן יש לנו כשעה של הליכה על השביל עד לסוף הנחל. במהלך ההליכה נראה בצידי השביל את התחלת התפתחות החורש הים תיכוני שבעבר היה מפותח מאוד באזור זה, אפילו יער, כדברי יהושע לבני יוסף המתלוננים על נחלתם: "כי הר יהיה לך כי יער הוא ובראתו והיה לך..." (יהושע יז, יח) ומלמד אותם שצריך להשקיע ולעבוד בשביל להתיישב בארץ ישראל. 
לצד התפתחות החורש נראה גם את כרמי הזיתים שממלאים את השומרון ויישובים נוספים: על הרכס משמאלנו נראה את הקראוונים של שכונת אלוני שילה, שכונה של היישוב קרני שומרון היושבת ממש על הנחל ולקראת הסוף יהיו מולנו את בתיו של היישוב עמנואל.

המסלול מסתיים ברחבה גדולה מעט לפני הכביש, ברחבה זו ניתן להחנות את הרכב שיחכה בסוף המסלול.

כדי לטייל באזור זה יש לעקוב אחר הנחיות הצבא ולטייל בבטחה לפי הכללים וההנחיות.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד