נחל חוורים בנגב

נחל חוורים בנגב
המלצה של גבי סרור רכז מדרשת הדרום

משך המסלול: 3 שעות
רמת קושי: משפחתי
עונה מומלצת: סתיו-חורף
נקודת התחלה: חניון נחל חוורים (נחל חוורים ב-WAZE)
נקודת סיום: עין עבדת (ק"מ לפני הכניסה לגן הלאומי)

עונת הטיולים כבר בשיאה, אבל בקרוב ממש, ביום ב' הקרוב, י"א באב, מצטרפים גם בחורי ישיבות לחופשת "בין הזמנים" ושבילי הארץ יתמלאו במטיילים.

ניקח רמז מפרשת השבוע, פרשת דברים, לכך שאכן זו תקופת שיא הטיולים - דברים פרק א' פסוק ז': "פנו וסעו לכם" - הגיע הזמן לנסיעות וטיולים, איפה? "בערבה בהר בשפלה ובנגב". ומתי? אחרי "איכה אשא לבדי" אחרי שקוראים מגילת איכה (אחרי תשעה באב).

ועכשיו במעט רצינות - ימי אב הם ימי החום, וחובה עלינו לנקוט משנה זהירות ביציאה לטיולים ולהקפיד על "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". לכן מומלץ לצאת לסיורים קצרים בשעות הבוקר המוקדמות, בשעות הערב - או בליל ירח מלא. טיול קלאסי ומומלץ הוא טיול לנחל חוורים שניתן לבצעו החל מ-י' בחודש ועד י"ח בחודש.

אופן ההגעה: נסיעה בכביש 40 (באר שבע-מצפה רמון). עוברים את צומת שדה בוקר ולאחר כ-800 מטרים נבחין בשלט ימינה לחניון נחל חוורים. המסלול לא מעגלי ולכן יש להשאיר רכב בנקודת המאסף (להגעה לנקודת הסיום יש לפנות לכיוון שדה בוקר ובכיכר הראשונה לפנות ימינה אל כביש מפותל שיורד לשמורת טבע עין עבדת. נקודת הסיום של נחל חוורים היא בסוף הירידה, כאשר הכביש מתיישר).

מה במסלול? מיד בתחילתו נבחין בבור מים חצוב מלפני כ-2,000 שנה (בור נבטי) ומשם נרד אל מסלול הנחל. ההליכה בערוץ הנחל נוחה ומתאימה לכל גיל. כאמור, בתקופה זו של הקיץ עדיף ומומלץ לטייל בנחל בשעת לילה, כאשר מזג האוויר נעים יותר. כמובן, עדיף לטייל בליל ירח מלא, מכיוון שסלעי הנחל עשויים מחוואר לבן, ובליל ירח מלא נראים פני הסלע כמו מראה ענקית שמחזירה את אור הירח ומאירה את המסלול. למעשה נדמה שאנו צועדים באור יום, כך שאין צורך להביא פנס, ואף ההפך הוא הנכון: הפנס יפגום באווירת המדבר בליל ירח נעים ובמשבי הרוח המדברית.

רוב המסלול כרוך בירידה קלה יחסית בקניון יפה שבו חבויות פינות נסתרות, תצפיות נוף שובות לב ומשחקי אור וצל יפים על רקע הסלע הלבן. אם יתמזל מזלנו נפגוש בבעלי חיים ליליים היוצאים לחפש להם טרף, בעיקר מכרסמים.

אפשר להתחיל את המסלול בסביבות 22:00-21:00 (רצוי לברר מתי הירח זורח וכך להיות בטוחים שנכנסים לנחל כאשר הוא מואר וכך להימנע מהליכה בחושך). אל תופתעו אם תגלו שבלב המדבר בליל ירח מלא אתם לא לבד... המסלול הפך לקלאסיקה של לילות ירח כך שסביר להניח שיש סיכוי שייווצרו "פקקים" שיאריכו במעט את הדרך.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד