חלמוניות ברכס חזקה

 

"השמים משתנים לעיני החקלאים..." (שיר תשרי)
המלצת מסלול של ליבנה שלווי, רכז הדרכה במרכז סיור ולימוד קשת יהונתן.

חלמוניות או לא להיות!!

נקודת התחלה וסיום: מוצב חזקה.
רמת קושי: מתאים לכל הגילאים.

השבוע כבר חלקים רבים מהארץ הרגישו את היורה שבישר על בוא הסתיו ועם העננים האפורים שמתרגשים ובאים עלינו, אנחנו גם מתרגשים לקבל את המלכות הצהובות שמבשרות לנו את בוא הסתיו (אחרי החצבים שבישרו לנו את סוף הקיץ) אז זה הזמן להצפין ולבקר את החלמוניות ברכס החזקה.

טוב תראו, יש הרבה פרחים יפים בעולם, אבל יש משהו יפה במיוחד באלו שמגיחים אלינו לתקופה קצרצרה, וודאי כשהן בוהקות אלינו בצהוב זורח בתוך מזג האוויר שהולך ונהיה סגרירי. והפעם אנחנו בפינה יפהפייה ברכס החזקה - בשנית שמתרומם במזרח רמת הגולן, מעל הישוב אלוני הבשן.

החלמוניות התגלו לעולם כבר במאה ה-16, אבל קיבלו את שמם הלועזי (שטרנברגיה) על שמו של בוטניקאי שהגדיר אותם ושייך אותם משפחתית לסבא ולסבתא שלהם הנרקיסים. ככל שהפרח נחשף למנות קור, הוא עולה על פני הקרקע יותר מוקדם, ולכן הן מקדימות לפרוח, אצלנו ברמת הגולן.

אז איך מגיעים?  נוסעים על כביש 98 לכיוון צפון וחולפים על פני אלוני הבשן. כ1.5 ק"מ אחרי הישוב, יוצא ימינה כביש אספלט משובש שמגיע לכיוון מוצב החזקה. ניסע בזהירות על הכביש  שמתעקל ימינה מידי פעם, וכשנגיע לצומת בה יש פניה שמאלה לבסיס, נחנה את האוטו, ונרד לשביל שמתחיל מצד ימין. שם בינות לאלונים, נחפש את החלמוניות המרשימות.

איזה עוד מבשרי סתיו ראיתם בזמן האחרון?

 

 

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד