הר צפחות

הר צפחות בהרי אילת
המלצת מסלול של יאיר מאור, מדריך בוגר ומנהל פרויקטים במרכז סיור ולימוד אל ארצי.
המסלול הדרומי ביותר במדינת ישראל העובר בשיאו בתצפית ייחודית ביופייה ממנה ניתן להשקיף על כל שכנינו הדרומיים והימיים!

רמת קושי: בינוני
מתאים ל: משפחות מיטיבות לכת
אורך המסלול: 3.5 ק"מ, כשעתיים-שלוש שעות.
נקודת התחלה: חניון ליד חוות הגמלים.
נקודת סיום: בית ספר שדה אילת.

הגעה לתחילת המסלול: מכביש 90 לכיוון דרום נפנה ימינה לחוות הגמלים (יש שילוט בכיכר). מעט אחרי חוות הגמלים נמצא חניון הלילה ממנו נתחיל את המסלול.
את הרכב השני נחנה בחניון הצמוד לבית ספר שדה אילת.

נתחיל לצעוד מחוות הגמלים דרך נחל צפחות לכיון דרום מערב על סימון שבילים ירוק.
הצעידה מתחילה על שביל חצץ ועליה קלה בנוף קניוני האופייני לאזור אילת, בזכות אקלימו היבש של האזור נוכל לראות בבירור את ייחודו של נחל צפחות וגם ההר הנקראים על שם סוג המסלע שממנו נוצרו ועל שמו הם קרויים הרי הוא סלע 'הצפחה'.
מלבד מראהו הייחודי, באירופה משמש סלע הצפחה עד היום להכנת רעפים בזכות צורת השכבות הדקה שלו. כאשר נמשיך נתחבר לשביל ישראל הבא מצפון (צד 'ימין שלנו') יחד עם סימן שחור, יש לזכור להמשיך על שביל ישראל יחד עם הסימון הירוק שממנו באנו.

לאחר עליה מאתגרת אך מעניינת נגיע לתצפית עוצרת נשימה מפסגת הר צפחות!
אין עוד תצפיות רבות בישראל מהן ניתן לראות כל כך בבירור את מדבר סיני בשליטת מצרים ממערב אלינו, את ירדן הנשקפת לנו עם הרי אדום הנישאים ממזרח וערב הסעודית עם הרי מדיין הנישאים עוד יותר מדרום והמשותף לכולם הוא ים סוף הייחודי למרגלותינו.
שימו לב שלחופו המזרחי בים סוף ניתן לראות אף ללא משקפת עגורנים כחולים, עגורנים אלו מסמנים לנו את הגבול בין ממלכת ירדן לבין ערב הסעודית, שטח זה מונה כ-20 ק''מ חוף וניתן לירדן תמורת 120 ק''מ מדבר שממה על מנת שתוכל ירדן לפתח נמל סחר משלה.

לאחר שנהננו מן הנוף הנפלא ולקחנו שלוק מים נמשיך על סימון השבילים הירוק יחד עם שביל ישראל והנחל בירידה לכיוון חוף הים ובית ספר שדה אילת, תחילת הירידה על סלע הצפחה המוכר לנו תלולה ולכן יש לרדת בזהירות רבה עד המשך הירידה המתון והנוח עם נוף אל חוף אלמוג ומשקיף אל הבית ספר שדה.
בית הספר שדה הוקם במטרה להנגיש את טבע הייחודי של מרחב אילת ובו נגמר המסלול שלנו ביחד עם סיומו של שביל ישראל המתחיל בצפון בית אוסישקין בקיבוץ דן למרגלות הר החרמון.
בחניון בית הספר שדה יחכה לנו הרכב השני.

מומלץ לטייל בחורף בכל שעות היום אך לא לאחר גשם או בזמן גשם!
בעונת האביב והקיץ מומלץ בסיום המסלול לחצות את הכביש בזהירות ולהגיע לשמורת חוף האלמוגים לארוחת צהריים וליהנות מים סוף הקרוב.


שימו לב: המסלול הוא חלק משמורת הטבע מסיב אילת לכן אין להשאיר פסולת על מנת לא לפגוע בבעלי החיים של השמורה כמו כן אין לקחת 'מזכרות' מהשמורה.
ציוד נדרש: מפת סימון שבילים מס' 20, כובע, 3 ליטר מים ונעליים סגורות.
 

 צילום: שחר בן נעים

צילום: רותם רוטשטיין

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד