הקניון האדום

הקניון האדום:
המלצת מסלול של יאיר מאור, מדריך בוגר ומנהל פרויקטים במרכז סיור ולימוד אל ארצי.
בקניון האדום משחקי הצבעים הם לא בין המותגים בחלונות הראווה אלא משחק בין אבני החול האדומות שנשמרו בין סלעי הצור הקשים.


רמת קושי: בינוני
מתאים ל: משפחות מיטיבות לכת
אורך המסלול: כ-5 ק''מ
משך המסלול: ארבע עד חמש שעות
נקודת התחלה וסיום: חניון הקניון האדום
 

הגעה לתחילת המסלול, ניסע על כביש 12 נפנה מזרחה ימינה לבאים מדרום או שמאלה לבאים מצפון ומיד נעלה על שביל עפר המסומן באדום עד שנגיע לחניון הרכבים.
לאחר שחנינו נצא מן החניון עם סימון שבילים ירוק ומיד נרגיש ונראה שוני בין האזור לעומת סביבתו, בתחילת הנחל נעבור בין קירות קונגלומרט בצבעי חום-צהוב אך לאחר הליכה קצרה לא יהיה אפשר להתעלם מצבעי הסלעים המשתנים לאדום חזק זוהי אבן החול המחזיקה עצמה ללא יד אדם.

בתוך הקניון נרד שלושה מפלים יבשים בעזרת מעקה ויתדות, (חשוב להשגיח על הילדים שלא ירוצו לבד בין המפלים). מדהים לראות שהקניון הצר נוצר מהתחתרות נחל בתוך סדקים בסלע אבן החול הרכה עד שטיפה ועוד טיפה יצרו את הקניון המרשים הזה.
מקום זה התגלה לראשונה על ידי סיירי צנחנים שהלכו ברגל מניצנה לאילת שעברו באזור במהלך סיור גבול שגרתי באותה תקופה ונקרא וואדי אבו עלליק , כך עבר הסיפור מפה לאוזן עד שדן גלעד יחד עם עוד שלושה  חברים יצאו ב1956 למסלול שאיש לא הכיר עד אז וגילו את הפלא שהיום כולם מכירים בזכותם.
מסוף הקניון נמשיך בסימון הירוק בנחל שני עוד כקילומטר באפיק הנחל הרחב, חדי העין והקשב יוכלו למצוא חרדוני מדבר שומרים היאחזות על הסלעים.

לבסוף נגיע למפגש עם סימון שחור, הפונה בחדות מערבה (ימינה שלנו) ובו נעלה במתינות באפיק נחל צר כשמעלינו צוקים מרשימים. כעבור 800 מטרים נגיע למפל המתנשא מעלינו, והשביל השחור יטפס בתלילות מצד שמאל של המפל. גם כאן חשוב להיזהר בעלייה זו למרות שהיא קצרה, כ-200 מטרים, היא עלולה להיות תלולה ומסוכנת עם אבנים מדרדרות, בסופה ישנן מספר מדרגות סלע גבוהות המחייבות טיפוס בעזרת הידיים והרגליים. בסוף העלייה השביל צמוד למצוק למשך כ-150 מטרים ולאחריו ניכנס לאפיק נחל רחב ונוח בעלייה קלה כ-500 מטרים. בסוף העלייה נגיע למפגש עם סימון שבילים אדום וכך ניפרד מהשביל השחור שליווה אותנו ואנו נמשיך עם השביל האדום עוד כקילומטר עד חניון הרכבים.


המלצות: ממולץ להתחיל את המסלול בתצפית הר שני על מנת לראות את הרי אילת מזווית חדשה לרוב מטיילי האזור.
ציוד נדרש: מפת סימון מס' 20, כובע, נעליים סגורות ו-3 ליטר מים.

צילום: גבי סרור.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד