סיור ברמלוד

סיור רכוב ברמלוד- המלצת מסלול של אפרת צדקני, בת שירות במרכז סיור לימוד מזכרת בתיה, "ציוני דרך".

מה תחשבו כשתשמעו "רמלוד"? את רמלה ולוד רובנו מכירים בעיקר מהחדשות ולא תמיד בגלל דברים טובים, אך למען האמת הן מהוות לנו אבן דרך משמעותית בהיסטוריה של ארץ ישראל ולהם עבר מפואר בתולדות עמנו.
רמלה ולוד הן ערים של עבר ועתיד, של ישן מול חדש, כשנטייל ברחובותיהן ובסמטאות העתיקות נרגיש שחזרנו בזמן לתקופה אחרת וקסומה, תקופה זרה ומרתקת.

נתחיל את הסיור בשוק רמלה הצבעוני (ניתן לרשום בוויז "שוק רמלה חניון חינם" החניה מאחורי רחוב שלמה המלך) אחד השווקים עתיקים בארץ. שם נפגוש ונראה אנשים צבעוניים ומעניינים, בעלי באסטות שנמצאים מזה דורות, שמספרים שהם כבר מעל חמישים שנה בשוק, למשל יש חנות שמוכרת בורקס, שתחילת החנות כבאסטה קטנה של אבי המשפחה שהגיע מטורקיה ומכר על גבי עגלה ניידת בורקסים שלמד להכין בטורקיה וכיום כבר הדור השלישי ממשיך את מפעל חייו. חנות נוספת היא חנות לממכר תבלינים הודיים, שם תמצאו את כל התבלינים המיוחדים והלא מוכרים מהודו הרחוקה, ניתן לטעום ממתקים הודיים צבעונים ומעניינים. אם חפצה נפשכם בתבלין הודי שאינו מצוי בארץ, תבקשו אותו מבעלי החנות והם ידאגו לייבא אותו במיוחד עבורכם. השוק הוקם בתחילת המאה העשרים ובעבר היה מאוד פורח ומשגשג, אך בשנים האחרונות עם הקמת הקניונים ומרכז הבילוי, החנויות בשוק הולכות ומתמעטות ולמרות זאת כיף לטייל בו.

נמשיך אל בריכת הקשתות, (רחוב ההגנה 12) בריכה תת-קרקעית לאגירת מים השוכנת בצפון העיר רמלה ואשר נחפרה במאה השמינית לספירה בזמן שלטונם של בית עבאס. כיום האתר מהווה מוקד תיירות כאשר ניתן בתשלום לשכור סירה ולשוט במאגר (שם גם צולם הסרט המיתולוגי חסמב"ה).

משם נסע ללוד העתיקה, בכינוייה "השער של המדינה", ליבה של ארץ ישראל. לוד היא אחת מהערים הבודדות בא"י בהן לא פסק רצף ההתיישבות מאז הקמתה לפני כ5000 שנה. ניסע למתנ"ס שיקגו בלוד (מופיע בוויז), שם נחנה את הרכב ונתחיל את הסיור רגלית ושם גם נסיים.

את סיורנו בעיר העתיקה נתחיל בחאן אל חילו- חאן עתיק ויפיפה מהתקופה הממלוכית ששימש את עוברי הדרכים גם בתקופות העות'מאנית והבריטית ועד להקמת המדינה, אשר דבק בו השם "חילו" על שם התורמוס חילו המתוק שהיו מוכרים בו בתקופת המנדט. מה שמיוחד במבנה זה שכמעט כולו נשאר שלם, ואנחנו עומדים שם וממש יכולים לראות את הסוסים הנכנסים דרך השערים הגדולים וצועדים לאכול באבוס שבצד, ואפשר כמעט ++לראות את שלל הסוחרים והאנשים שהיו באים עם מרכולתם ועוצרים לנוח ולהצטייד בחאן, והשאירו איתם קצת מהריחות שלהם, מהמנהגים שלהם, מהתרבות שלהם.

נצעד למשולש הדתות, נחלוף על פני פסל השלום אותו פיסל יגאל תומרקין, ונגיע למתחם יחיד מסוגו המאגד בתוכו מסגד, כנסיה ובית הכנסת הצמודים אחד לשני וכולם פעילים היום. במשך השנים לוד עוברת ידיים רבות בשל חשיבותה המסחרית והכלכלית ומרכזיותה, ולכן היא אחת הערים המאחדת את שלושת הדתות- יהודים, מוסלמים ונוצרים החיים יחד בעיר.

נמשיך לבית הבד של משפחת חסונה, מבנה מרהיב המכונה "בית הקשתות" על שם צורת הקשתות שבתקרתו הגבוהה. בבית הבד הזה היו מכינים שמן זית לכל הסביבה מזיתי בין שמן, המבנה נבנה בסוף התקופה העות'מאנית והיה פעיל עד קום המדינה.

לאחר חורבן בית המקדש לוד היוותה את מרכז עולם התורה והיהדות ואף זכתה לכינוי "המשנה לירושלים", בעיר גרו ופעלו תנאים רבים ובהם רבן יוחנן בן זכאי, רבי אליעזר בן הורקנוס,רבי טרפון, רבי עקיבא ועוד. העיר מהווה ציון דרך חשוב בהיסטורית העם היהודי- בלוד התכנסו חכמים והחליטו החלטות רבות וחשובות כמו הקביעה על מצוות ייהרג ואל יעבור, דיונים על קידוש החודש ועוד.
במשך השנים לוד עברה תהפוכות רבות, ידעה תקופות טובות וטובות פחות, במלחמת העצמאות לוד עיר התנאים עוברת לידיים יהודיות כאשר גדוד קומנדו 89 בפיקודו של משה דיין, נלחם בה במהלך "מבצע דני" .

עד היום העיר לוד קולטת עליה בצורה משמעותית ומהווה כור היתוך ובית לאנשים מכל הדתות, עדות ומכל הארצות. אלפי העולים שנקלטו בה בשנותיה הראשונות של המדינה, יצרו את המרקם הקסום והמגוון שבעיר, על שלל התרבויות הקיימות בה.

צילום: אפרת הדר, מזכרת בתיה.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד