יער הרצל-חולדה

סיור רגלי\רכוב ביער חולדה, בית הרצל ומצפה טל:
המלצת מסלול של אביגיל גיגי, מדריכת טיולים בשירות לאומי במרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה "ציוני דרך".

נקודת התחלה וסיום: בית הרצל, חולדה.
רמת קושי: קל

האם הרצל אי פעם ביקר בבית הקרוי על שמו? את התשובה לכך תגלו בהמשך הדברים. היער מכיל בתוכו פיסת היסטוריה, מורשת קרב, ואהבת הארץ.

נתחיל את הסיור שלנו ביער חולדה (ניתן לרשום בוויז "יער חולדה", ולחנות בחניית עפר גדולה ורחבה). היער הוא מפעל הייעור והיער הראשון הנטוע בארץ ישראל בעצי זית, בהמשך ניטעו שם עצי פרי ועצי נוי, "נייער את ההר, נחייה אותו וגם ניישב" אמרו החלוצים. סיפורו של המקום מקפל בתוכו כ120 שנות ציוניות והתיישבות.
הרצל מעולם לא ביקר במקום שנבנה רק לאחר מותו של בנימין זאב הרצל, הוחלט לטעת יער לזכרו מכוון שבמסעו לארץ ישראל ראה הרצל שהארץ שוממה, ובחזונו דיבר על נטיעת עצים וזריעת שדות. בעקבות זאת קק"ל החליטה להנציח את שמו במפעל ייעור זה.
ביער חולדה הקרוי כך על שם הכפר הערבי "חלד" הוקמה חווה חקלאית לימודית, מטרתה להכשיר קבוצות של עולים אשר עבודת האדמה הייתה זרה להם, להקים ישוב חקלאי חדש ופורח בארץ ישראל. חלוצים אלו התמודדו עם קשיים רבים כמו העדר מים זורמים, יחס עוין מצד השכנים הערביים, ארבה שפשט על הארץ ועוד.

אחד הסיפורים המרגשים שאירעו במקום אירע בתרפ"ט (1929)  כאשר המון ערבי התאסף מהישובים הסמוכים לחווה ועשה את דרכו לחוות חולדה. מגיני חולדה כשישה עשר במספר חירפו את נפשם על מנת להגן ולשמור על החווה, בקרב קשה זה נפל אפרים לבית צ'יזיק, המפקד, לאחר ששימש דוגמא אישית בכך שנשאר לחפות על הנסוגים וכך מצא את מותו.

כמה שנים לפני כן, אחותו שרה נהרגה בקרב בתל חי בי"א באדר (1.3.1920) עם טרומפלדור- קרב שהפך לסמל של עמידת מעטים מול רבים. גופתו נשארה במקום כשלושה ימים עד אשר הבריטים נתנו אישור לחזור ולקבור את גופתו.
החווה ננטשה לתקופה ויושבה מחדש על ידי קבוצת חלוצים מתנועת "גורדוניה" שעברו בהמשך לקיבוץ חולדה הנוכחי.

ביער חולדה ניתן לטייל בין האתרים הבאים בצורה מעגלית:
בית הרצל- שהוא בית החווה עליו סיפרנו.
בריכת המים שהובילה מים לירושלים בתש"ח. מפעל חשוב זה שקרם עור וגידים תוך שלושה שבועות, אפשר את הובלת המים לירושלים הנצורה בתש"ח מתוך הבנת הצורך הדחוף של הזרמת מים לירושלים להמשך קיום החיים בעיר.
הקבר של אפרים צ'יזיק, תזהו אותו לפי האנדרטה של הפסלת הנודעת בתיה לישנסקי, המתאר את אפרים, שרה אחותו וחייל אלמוני, הנמצאת בסמוך. שימו לב שמסביב לפסל ולקבר קיימת גדר-לנוהגים לא להיכנס לבית קברות.

תוכלו לסיים בפיקניק בחורשת רחל שניטעה על שם רחל המשוררת.
לאחר הסיור מומלץ להמשיך למצפה טל, לשם כך ניתן ללכת או לנסוע, מכיוון האנדרטה של אפרים צ'יזיק שממנה יוצא שביל עפר המוביל אל הגבעה (ניתן לזהות את השביל על ידי עצי הדקל הנטועים לאורכו). השביל מסתיים ברחבת חנייה לצד הגבעה.
הגבעה שהייתה בעבר מחצבה, שוקמה על ידי משפחת צמח מקיבוץ חולדה שבנם טל נפל בהתקלות בבקעה. מהגבעה ניתן לצפות אל עבר קיבוץ חולדה הסמוך ואל עבר מישור החוף הנגלה אלינו באופק.

עוד בסביבה.. בשיתוף מועצה אזורית גזר:
קטיף תותים במושב פתחיה - התות של גיל , גיל סלאמה חקלאי מוכשר ויצירתי החליט שתותים צריך ואפשר לגדל כמעט כל השנה. במשק המשפחתי במושב פתחיה הקים חממות והתחיל לגדל תותים בשיטה תלויה ובהדברה ביולוגית ללא ריסוסים. זוהי חוויה נפלאה של קטיף תותים לכל המשפחה לתיאום ביקורים 0504614406 גיל.  כשר / סגור בשבת 

בקיבוץ חולדה הצמוד ליער חולדה, תוכלו לבקר במטעי חולדה ולטעום שמן זית מקומי, לבקר בגלריה של דינה דודאי אמנית הקרמיקה, ולהצטייד בעציצים פורחים מרהיבים ב"איגלו גארדן".
מטעי חולדה: 050-7300670 | גלריה דודאים: 052-8322185 | איגלו גארדן – 052-3918223
 

צילום: אביעד דמביץ, רכז הדרכה בית ספר שדה שער הגיא.

צרו איתנו קשר

לקבלת עדכונים ויצירת קשר השאירו פרטים טלפון: 08-6630030 | כתובת: רח' המלאכה 7, בית כסלו, אזור תעשיה צפוני, לוד